Socha v meste IX.

Hlavným zámerom projektu je umelecký a vedecký výskum v oblasti umenia vo verejnom priestore. Vytvorenie platformy pre vznik umeleckého diela ako dočasnej inštalácie v centre mesta Martin. Hlavným výstupom je umelecká rezidencia zahŕňajúca výskum a bádanie v Literárnom archíve Slovenskej národnej knižnice a v archíve Turčianskej galérie v Martine, smerom k málo reflektovaným témam a chýbajúcim miestam kolektívnej pamäte. IX. ročník projektu chce nadviazať na tému predchádzajúceho ročníka, ktorý sa konal v roku 2021 pod názvom Memorandum zabúdania. K téme prázdnych miest kolektívnej pamäte sme prizvali Jara Vargu, ktorý v predchádzajúcom ročníku reflektoval chýbajúci pamätník zbúranej synagógy a holokaustu v Martine. Tento rok bude v téme pokračovať vo verejnom priestore mesta v slepej uličke pešej zóny. Génius loci daného miesta je hlavným východiskom aj pre ostatné témy, ako odbočka od hlavného naratívu o meste Martin
Východiskovým miestom pre realizáciu projektu je slepá ulička v pešej zóne mesta Martin, prekrytá historickými dverami. Pozostatok starého Martina a zároveň nedotknutosť uzavretého priestoru, podnietili k úvahám o prepojení s témou vytesnených naratívov z hlavnej ulice – národnej histórie mesta Martin.
Vyplnenie medzery, jej sprístupnenie alebo prepojenie s alternatívnym príbehom bude riešiť intermediálny autor Jaro Varga. Ten sa zúčastnil predchádzajúceho ročníka projektu Sochy v meste s témou chýbajúcej pamäte, neexstistujúceho pamätníka martinskej synagógy a holokaustu.
Dočasná miesto-špecifická inštalácia vo verejnom priestore vznikne v rámci divadelného festivalu Slovenského komorného divadla v Martine – Dotyky spojenia.
Cieľom projektu je aj diskurzívny program reflektujúci aktuálne mestské výzvy a témy, ktoré majú tendenciu byť vytesnené z verejného diskurzu, ako i z oficiálnych naratívov o histórií mesta. Zameria sa na problematiku vlastníctva pôdy a mestských pozemkov so zámerom kriticky reflektovať privatizáciu a komodifikáciu verejných priestorov a takisto sa pokúsi prezentovať alternatívy ku konvenčnému ponímaniu mestského rozvoja, ktorý chápe územie predovšetkým ako zdroj zisku, prípadne ako istinu, ktorá umožňuje špekulácie na finančných trhoch. Druhou dôležitou líniou bude reflexia antifašistického umenia v predvojnovom období, ako i počas Slovenského štátu. Tretiu líniu bude tvoriť uvažovanie o feminizme a československých ženských autorkách začiatku 20. storočia. Štvrtou líniou bude komentovaná prechádzka komentujúca modernistickú architektúru Martina a jej súčasný stav, kedy polystyrén nahrádza travertín. Program bude pozostávať z verejných diskurzívnych formátov (prezentácii, diskusií, spoločných čítaní, performatívnych prednášok a pod.), ktorým bude predchádzať krátky výskumný pobyt, ktorý autorom*kám umožní rešerš v archívoch a zbierkových fondoch miestnych pamäťových inštitúcií.
Projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých z Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.