podujatia

spoznaj-kraj-banner

Spoznaj kraj a vyhraj

viac

Navštív čo najviac turistických atrakcií v Žilinskom kraji, zbieraj pečiatky a vyhraj hodnotné ceny.

Viac info na:
www.spoznajkraj.sk

104719351_3228594480493995_5530875001184854723_o

Kvapka krvi za kultúru

viac

Doprajte si čas s umením a pomôžte tým, ktorí to potrebujú!

2/7/2020 od 14.00 do 16.30 h

Turčianska galéria v Martine v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou v Martine Vás pozývajú na prvý ročník podujatia Kvapka krvi za kultúru.

Výstavné priestory galérie sa na jeden deň stanú dočasným miestom pre darovanie krvi.

Každá darkyňa a darca krvi má v deň podujatia bezplatné vstupné na všetky tri aktuálne výstavy:

Instant X Peter Rónai

Daniel Fischer – Singularita

Stále živá expozícia.

Súčasťou podujatia je komentovaná prehliadka s kurátorom výstavy Instant X Peter Rónai.

Tešíme sa na Vás a ĎAKUJEME !!!

banner skryte poklady

Skryté poklady

viac

Máte doma umelecké dielo, o ktorom by ste chceli vedieť viac? Ak máte doma zaujímavú ilustráciu, grafiku či obraz a nie ste si istý ich autorom, môžete ich prvú júlovú sobotu priniesť do Turčianskej galérie v Martine. V spolupráci s tímom pracovníkov z galérie TOTOJEGALÉRIA Vám bezplatne poradíme pri hľadaní ich autora. Jedným z nich je Miloš Kopták, ktorého výstavu M-R-B ste mali možnosť vidieť v Turčianskej galérii na začiatku roka.

4/7/2020 od 11.00 do 16.00 h

V rámci podujatia budú tiež sprístupnené aktuálne výstavy:

Instant X Peter Rónai
a
Daniel Fischer – Singularita

Tešíme sa na vás!

TOTO je galéria „je taká galéria, v ktorej sú vystavené ilustrácie — obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi. Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná. A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika. Zaslúži si visieť v galérii. Alebo u vás doma.
Hľadáme postrácané originály ilustrácií z kníh pre deti: často je to totiž tak, že keď sa stratí autor, stratí sa aj jeho dielo — prežíva niekde v skriniach, zásuvkách, je zle uskladnené… veľa krásnych ilustrácií sa už tak zničilo — vybledli, potrhali sa, premočili… My sa ich pokúšame zachrániť: vystaviť, popísať ako vznikali, dostať do našej alebo iných dobrých zbierok, hovoriť o nich s ľuďmi, čo k nám do galérie prídu. Jednoducho, urobiť všetko preto, aby sa nezabudlo ani na diela ani na tých, ktorí ich vytvorili.“

104166345_3212941992059244_7909269295031066522_o

STRED(T)Y S UMENÍM

viac

Pozývame Vás na prvý osobný stret s umením po karanténe, ktorý je zároveň prvým predstavením novej výstavy: Instant X Peter Rónai. Okrem spoločného zdieľania individuálnych interpretácií výstavy si prostredníctvom kurátorského výkladu priblížime kontext vzniku jednotlivých diel. Ten sa odvíja práve od jedného z najvýznamnejších počinov moderného umenia 20. storočia – čierneho štvorca. Akým spôsobom sa tento jednoduchý tvar uplatnil vo výtvarnom umení a čo všetko je možné cez neho komunikovať v súčasnosti? Je to len prázdna abstrakcia, gesto cenzúry, alebo recesia? Na naše otázky nám odpovie prostredníctvom videohovoru aj sám autor – Peter Rónai.

1/7/2020 o 16.30h

STRED(T)Y S UMENÍM – formát interpretačného sprievodcu aktuálnymi výstavami sa koná pravidelne každú PRVÚ STREDU v mesiaci. Komentované prehliadky vedie kurátor Turčianskej galérie v Martine Adam Galko.

Vstupné: 2 eurá

Peter Rónai (*1953 Budapešť)
Je multimediálny autor, ktorého tvorba sa začala plynule odvíjať od 70. rokov minulého storočia v rámci Maďarsko – Slovenskej neoficiálnej scény. Od začiatku išlo predovšetkým o prekračovanie klasických médií – maľby a fotografie, teoretických rámcov a kategórií, definícií samotného umenia v duchu neodadaistických, postkonceptuálnych či postmoderných princípov. Napriek multižánrovej roztrieštenosti má jeho tvorba konzistentnú a špecifickú podobu, ktorá sa svojimi neustálymi návratmi a recykláciami rozširuje smerom do hĺbky. Vo svojej tvorbe voľne nadväzuje na avantgardné smery svetového umenia, na ktoré sa však pozerá skôr s odstupom a iróniou. Je posledným predstaviteľom silnej vlny akčne-konceptuálneho umenia na Slovensku. Od 90. rokov je známy ako hlavný predstaviteľ videoartu na Slovensku. Autor v súčasnosti žije a tvorí v Bratislave. Ako pedagóg a vedúci ateliéru Grafiky a experimentálnej tvorby pôsobí na Katedre výtvarných umení a intermédií na Fakulte umení Košickej univerzity.

Výstavu Instant X Peter Rónai z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

letro malovane

Leto maľované

viac

Milé deti,
Turčianska galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja Vás pozýva na

LETO MAĽOVANÉ

13/7 – 17/7/2020

17/8 – 21/8/2020

od 10.00 do 12.00 h

v Turčianskej galérii v Martine

Pre deti od 6 rokov

• edukačné hry a aktivity v expozíciách
• Ateliér KOCÚR
• rôzne maliarske techniky
• práca s nevšednými materiálmi
• vytváranie priestorových objektov
• LAND ART
• inšpirácia aktuálnymi výstavami
• tvorba v interiéri aj v exteriéri (záhrada Turčianskej galérie v Martine)

Tešíme sa na teba….

Vstup /4 € na jeden deň/

Vstup je možné si nahlásiť vopred na:
galerijny.pedagog@vuczilina.sk
+421/43 422 44 48

Milé deti, prísť môžete ktorýkoľvek deň, budeme sa však tešiť, ak absolvujete celý týždeň.

Plagat_OHODNOT-NAS-A3_Turcianska-galeria-Martin

OHODNOŤ NAŠU GALÉRIU

viac

Ohodnoť našu galériu >> TU <<

Pomôž nám byť čo najlepším a budovať pre verejnosť zaujímavú inštitúciu, do ktorej sa budete vždy vracať s radosťou.
Ďakujeme vám za spoluprácu a veríme, že aj takouto formou sa nám podarí skvalitniť naše služby.

Môžeš INAK vyhrať aj darček…